Mızıka Temizliği ve Bakımı

0
2237
Mızıka temizliği

Mızıkanın korunması ve saklanması yazımızda bu konuya kısaca değinmiştik. Daha detaylı bilgi isteyenler için bu yazıyı hazırladık. Buyrun hemen makalemize geçelim…

Mızıkanın Kirlenmemesi İçin Ne Yapmalıyım?

  • Öncelikle mızıkanızı asla kutusuz bir şekilde saklamamalısınız ve taşımamalısınız.
  • Kum, çakıl, toz ve mızıka deliklerinden içeriye girebilecek diğer tüm maddelerden mızıkanızı uzak tutmalısınız.
  • Çalarken ağzınızdaki sıvıları kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.
  • Ayrıca hijyen bakımından mızıkanızı asla bir başkasına çalması için vermemelisiniz.

Mızıkamı Ne Zaman Temizlemem Gerekir?

Mızıkalar yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettiğiniz takdirde kolay kolay pislenen bir enstrüman değildir. Uzun zaman boyunca herhangi detaylı bir temizlik işlemine ihtiyaç duyulmaz. Çaldıktan sonra içerisinde kalan sıvıları bir peçeteye hafifçe vurarak tahliye etmeniz ve kenarlarında biriken tükürük kalıntılarını silmeniz yeterlidir. Fakat çok uzun süredir kullanıyorsanız ya da temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız nasıl temizleyebileceğinizi anlatalım.

Metal, Cam ve Plastik taraklı mızıkaların temizliği

Suyu ılık bir hale getirin ve içerisine biraz bulaşık detarjanı katın. Daha sonra mızıkalarınızı parçalarına ayırmadan bütün bir şekilde suyun içerisine bırakın. Yarım saat kadar içerisinde beklettikten sonra suyun içerisinde biraz çalkalayın ve çıkarın. Tazyiksiz bir su ile mızıkayı durulayın. Elinize bir bez alın ve mızıkayı elinize vurarak içerisindeki sıvıları tahliye edin. Ardından bastırmadan, yumuşak bir bez yardımı ile dışarısını kurulayın. Daha sonra gölge bir yere kuruması ve havalanması için bırakın. Daha hızlı kuruması için herhangi bir ısıtıcı kullanmayın.

Mızıkanızın çok daha detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız;

Mızıkanın yanlarında bulunan vidalardan mızıkanızı parçalarına ayırın. Bir kaba ılık su ve sirke ya da limon koyun. Mızıkanı fotoğrafta görmüş olduğunuz parçasını bu suya bırakın ve yarım saat boyunca dinlenmesine izin verin.

Plastik gövdeye sahip bir mızıkanız varsa kalan kısımları da sabun ve su yardımı ile temizleyebilirsiniz. Elinize yumuşak bir fırça (diş fırçası gibi) alarak da ayrıca kalan pislikleri alabilirsiniz.

Suya bıraktığınız parçayı yarım saat sonunda çıkarın ve ılık su ile durulayın. Ardından tüm parçaları kurumaya bırakın ve parçaları birleştirin.

Ahşap taraklı mızıkaların temizliği

Ahşap taraklı mızıkaların su ile yıkanması mümkün değildir. Ayrıca çaldıktan sonra da mutlaka içerisindeki sıvıları tahliye etmeniz gerekmektedir. İçerisinde kalan sıvılar ahşapın şişmesine neden olabilir.

Bu tür mızıkalar mutlaka parçalarına ayrılıp özenle temizlenmelidir. Tüm parçalarını birbirine ayırıp yumuşuk bir fırça yardımı ile temizliyebilirsiniz fakat bunu ilk önce işi bilen bir kişinin yapması ve size göstermesi çok daha uygun olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here