Tek Delikten Ses Çıkarmak

0
1629
Bob Dylan Mızıka

Mızıkaya yeni başlayanların en büyük sorunlarından biri tek delikten ses alabilmektir. Bir şarkının tabına bakıyorsunuz ve örneğin 4. deliği üflemeniz gerektiği yerde 3. 4. ve 5. deliklerin hepsini birden üflüyorsunuz. Tek delikten ses alamadığınız içi şarkı da temiz bir şekilde duyulmuyor haliyle. Aynı anda birkaç delikten ses almanız gereken durumlarda olacak fakat başlangıçta tek delikten ses almak oldukça önemlidir ve temel olarak öğrenilmesi şarttır.

Tek delikten ses alabilmek için birkaç teknik bulunmaktadır, bunları sırayla anlatalım.

Dil Yuvarlama

Dilinizi U şekline getirerek nefesinizin yandaki deliklere gitmesini engelleyebilirsiniz. Fakat bu teknik hem genetik olarak birçok insanın yapamadığı bir özellik olduğundan hem de gelişime fazla açık olmamasından ötürü pek tercih edilmemektedir.

Dil Kapama

Bu teknik daha çok ileri seviye bir tekniktir. İleri seviyelerde birçok durumda kullanılmaya ihtiyaç duyulabilir fakat başlangıç için zor ve verimsiz bir yöntemdir.

Dudak Bükme

Başlangıç ve ileri seviyelerde mızıka çalan kişilerin en çok kullandığı tekniktir. Dudağımızı bükerek hava yolunu daraltıyoruz ardından oluşan ufak boşluk ile sadece ses almak istediğimiz deliğe üflüyoruz. Bu teknik başlangıç için oldukça kolay ve verimlidir.

Enstrüman öğrenirken başlangıçta alışacağınız hatalı yöntemler sizin peşinizi uzun bir süre bırakmayabilir. O yüzden olması gereken tekniği yapamadığınızda kolayınıza gelen başka bir yöntem uygulamaktan kaçınmalısınız. Örneğin başlangıçta birçok kişi parmakları ile diğer delikleri kapatıp tek delikten ses almaya çalışır. Bu size hiçbir fayda sağlamaz. Aksine gelişiminizi engeller ve olumsuz alışkanlıklar yaratabilir.

Sormak istediğiniz tüm soruları yazımızın hemen altında bulunan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz, iyi çalışmalar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here