Mızıka Nasıl Tutulur?

0
1354

Esasında doğru mızıka tutuşu diye bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Kişi kendini en rahat hissettiği pozisyonda mızıkayı tutabilir. Fakat bu tutuş şekli mızıka çalma seviyenize göre değişim gösterebilecek bir durumdur.

Mesela mızıkaya yeni başlamış birinin tek elini kullanarak çaldığı basit pozisyon ona ilerleyen zamanlarda birçok tekniği uygulaması gerektiği durumlarda yeterli gelmeyecektir.

Doğru tutuş diye bir şeyin olmadığını söylesekte mızıkada bazı hareketleri rahatlıkla yapabilmemiz için geliştirilen ve kabul gören bazı tutuşlar bulunmaktadır. Bu pozisyonlar arasından en yaygın olanı ise yazımızın başında fotoğrafta görünen pozisyondur.

Öncelikle mızıkamızı sol elimizin işaret ve baş parmağı arasında kalan kısıma alıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta mızıkamızı çok içeri konumlandırmamamız gerektiği. İçeride kaldığı takdirde dudaklarımız ile teması zorlaşacaktır.

Ardından sağ elimizi destek olarak istediğimiz şekilde yerleştiriyoruz. Fakat yine bu noktada ideal destek tutuşu fotoğrafta gösterdiğimiz gibidir. Asıl amaç orada bir hava boşluğu oluşturup mızıkadan çıkan sesi kontrol etmek ve vibrasyonu sağlamaktır.

Bu kontrole ihtiyaç duyduğunuzda sağ elinizi oraya koyup ihtiyaç olmadığı takdirde dilediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here